Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie to obszar należący do najciekawszych fragmentów Niżu Polskiego. Urozmaicona rzeźba terenu, wzgórz morenowe i głębokie doliny strumieni, ponad sto jezior, różnorodne lasy i bory, liczne pomniki przyrody, cenne zabytki architektury – wszystko to składa się na dużą atrakcyjność krajoznawczą tych terenów. W celu ochrony przyrody i krajobrazu utworzono na pojezierzu parki krajobrazowe – w 1986 r. szczewski Park Krajobrazowy a w 1991 Sierakowski Park Krajobrazowy. Jest też wytyczonych mnóstwo tras turystycznych pieszych i rowerowych, trasy są dzikie, mało uczęszczane i dlatego warte poznania. Nasz ośrodek jest jednym z piękniej położonych obiektów wśród noclegów w pobliżu Wronek (https://meteor-turystyka.pl/noclegi,wronki,0.html), lokalizacja w parku krajobrazowym sprawia, że można tu wspaniale wypocząć i zrelaksować się.
Krajobraz pojezierza jest dziełem lądolodu skandynawskiego który w plejstocenie trzykrotnie nawiedzał te tereny. Jego wynikiem są liczne wzgórza nazywane moreną czołową. Na terenie pojezierza jest ponad sto dwadzieścia jezior w tym dziesięć o powierzchni ponad 100 ha. Stąd wywodzi się często spotykane określenie regionu- „Kraina Stu Jezior”. Jezioro Wielkie jest trzecim co do wielkości jeziorem na tym obszarze, ma powierzchnię 261 ha i głębokość 30 m. Między jeziorami krajobraz urozmaicony jest licznymi strumieniami, część z nich nadaje się do pokonania kajakiem przy wysokich stanach wody np: rzeczka Oszczynica i Lutomka.
Dużą część Pojezierza pokrywają lasy bo aż 45% powierzchni. Pod tym względem należy ono do najbardziej lesistych fragmentów Wielkopolski. Przeważają bory sosnowe wchodzące w skład Puszczy Noteckiej jednak w pobliżu jezior i nad strumieniami szata leśna wzbogaca się o olchy czarne, dęby, topole a także buki. Pozostałością po dawnej puszczy, obejmującej kiedyś całkowicie te tereny, są drzewa – pomniki przyrody, najczęściej dęby które także występują nad Jeziorem Wielkim.
Szlaki
Najciekawsze miejsca-obiekty na pojezierzu
1. Łężeczki – punkt widokowy przy szosie Pniewy-Łężeczki. Widok na Jezioro Chrzypskie.
2. Sieraków – renesansowy kościół pw. Niepokalanego poczęcia NMP.
3. Sieraków – Muzeum – Zamek Opalińskich.
4. Sieraków – rezerwat przyrody „Buki nad Jeziorem Lutomskim”.
5. Grobia – Góra Głazów, głaz narzutowy i punkt widokowy przy szosie Kwilcz-Sieraków.
6. Chalin – ścieżka dydaktyczna „Jary Chalińskie” przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej.
7. Kamionna – gotycki kościół pw. Narodzenia NMP.
8. Międzychód – zabudowa domami szczytowymi przy ul. Rynkowej.
9. Pszczew – muzeum – Dom Szewca.
10. Rokitno – barokowy kościół pw. MB Rokitniańskiej i zespół budowli przy placu pielgrzymkowym.
11. Chrzypsko Małe – Wiadukt na linii kolejowej Szamotuły-Międzychód.
12. Białokosz – pałac